Polis Maaşından 80 YTL Kesinti

Polis yardımlaşma sandığı için yapılacak kesintiler yüzde 8’e çıkarıldı. Ortalama bin YTL kazanan polisler, maaşlarından yapılacak 80 YTL’lik kesintiye karşı.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı, üyelerine daha iyi imkan sağlamak amacıyla aidatları artırma kararı aldı. Sandık, polis maaşlarından yapılan yüzde 5 kesintiyi yüzde 8’e çıkardı. Kesinti miktarının yüzde 10’a çıkarılacağı belirtiliyor. Kesintilerin artırılması önerisi, olağanüstü genel kurul toplantısında üyeler arasında sert tartışmalara da neden oldu. Ortalama bin YTL maaş alan polisler, yüzde 8’lik kesintiye sıcak bakmıyor.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı 17 Haziran’da olağanüstü genel kurul toplantısı yaptı. Toplantıya 310 sandık üyesinden 276’sı katıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Haberleşme Daire Başkanlığı Polis Radyosu Stüdyosu’nda yapılan genel kurulun ana gündem maddesi, sandığın gelirlerinin artırılmasıydı. Madde, toplantıda ciddi tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er’in divan başkanlığını yaptığı toplantıda yaşanan tartışmalar toplantı tutanağına da yansıdı.

Toplantıda söz alan Tokat Emniyet Müdürü İhsan Ünal, sandık için polis maaşlarından yapılacak kesintinin yüzde 10 olarak belirlenmesini talep etti. Ünal’ın bu talebine ilk tepki, Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan’dan geldi. Arslan, maaşlardan yapılacak yüzde 10’luk kesintinin çok olacağı görüşünü dile getirdi. Arslan, artışın kademeli olarak azar azar yapılması teklifinde bulundu.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tokgöz ise sandığın gelirlerinin artırılması için üyelerden yapılacak kesintinin oranıyla oynamak yerine aidatlar dışındaki gelirlerin artırılmasına yönelik çalışmaların yapılmasını önerdi. Tartışmaların ardından yönetim kurulunun değişiklik önerisi kabul edildi. Alınan karar doğrultusunda 130 bin sandık üyesi polisten 15 Temmuz 2006 tarihi itibarıyla maaşlarının yüzde 8’i oranında kesinti yapılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki bazı kaynaklar sandık yönetimine yüzde 10’a kadar kesinti yapma yetkisinin verildiğini belirtiyor. Önümüzdeki günlerde kesintinin yüzde 10’a kadar artırılabileceği belirtiliyor.

Faizle ihtiyaç kredisi alıyorlar

Polis Bakım ve Yardım Sandığı’nın, maaşın yüzde 5’i olan aidatı yüzde 8’e çıkarması polisler arasında tepki ile karşılandı. Polislerden bir kısmı, sandığın üye polislere sağlayacağı sosyal imkanlarının artacağı gerekçesiyle uygulamayı destekliyor. Büyük çoğunluk ise aidatlara yapılan artışa tepkili. Adının açıklanmasını istemeyen bir polis, “Sandığın gelirleri bizlerden topladıkları aidatlar. Kendi verdiğimiz paradan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanmak istediğimizde bankalardan daha yüksek faizlerde yararlanabiliyoruz. Bu oranların da banka faizlerinin altına düşmesi gerekiyor.” diyor. Polisin maaşının düşük olduğuna dikkat çeken aynı polis, aidatların artırılmasının polisin ekonomik durumunu daha da olumsuz hale getireceği görüşünde. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre sandık için polislerden halen 30 ile 55 milyon lira arasında değişen kesintiler yapılıyor. Bu oran yüzde 10’a çıkarıldığında polislerden yapılan kesinti iki katına çıkmış olacak.

Haber: Sedat Güneç/Zaman

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !